Nauka, która zajmuje się oznakami chorób na twarzy to patofizjonomika. Nie jest wcale trudno nauczyć się czytać z twarzy. Organizm informuje nas o chorobie na różne możliwe sposoby. Niektóre objawy rozpoczynających się chorób widać na naszym ciele zanim zostaną wykryte w trakcie badań, dlatego niezależnie od tego czy jesteśmy zdrowi czy chorzy, powinniśmy przypatrzyć się sobie uważnie, tym samym będziemy mogli uchronić się przed nieprzyjemnymi „niespodziankami”, które poważnie mogą wpłynąć na nasze samopoczucie.
Oczywiście ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, a baczna obserwacja swojego organizmu pomoże lekarzowi trafnie tę diagnozę postawić.

Zacznijmy od oczu. Jeśli nasze oczy często są opuchnięte, może to oznaczać problemy z tarczycą lub być objawem niewydolności nerek. Podkrążone oczy, objawiające się charakterystycznymi sinymi podkówkami pod oczyma to również powód do niepokoju. Jeśli są efektem zmęczenia i niewyspania, wystarczą okłady z herbaty oraz żel ze świetlika. Jeśli natomiast pojawiają także wtedy, kiedy się wysypiamy i jesteśmy wypoczęci, mogą być sygnałem alergii lub nadciśnienia tętniczego. Objawem niewłaściwego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi mogą być z kolei charakterystyczne żółte grudki wokół oczu, o nieregularnym kształcie. Nie są one tylko problemem estetycznym i wizyta u kosmetyczki nie wystarczy, by rozwiązać problem. Na początek warto sprawdzić poziom cholesterolu i trójglicerydów, a z wynikami należy udać się do lekarza. Natomiast u osób z nadciśnieniem tętniczym lub z problemami z cholesterolem można zaobserwować wyraźną żółtą obwódkę wokół tęczówek oczu.

Zmarszczki są zwykle objawem starzenia się organizmu, jeśli jednak na naszym czole w krótkim czasie pojawiły się wyraźne głębokie, poprzeczne bruzdy mogą być one objawem problemów z praca jelit. Natomiast pionowe wyraźne zmarszczki między oczyma świadczyć mogą o złej pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Włosy to również bogate źródło informacji o stanie zdrowia. Matowe włosy są zwykle efektem niewłaściwie zbilansowanej diety. To wyraźny sygnał, że nasz organizm domaga się białka, aminokwasów, cynku, selenu lub żelaza. Zwykle, kiedy włosy tracą swój blask, udajemy się do drogerii w poszukiwaniu odżywki do włosów, tymczasem swoje kroki powinniśmy skierować do… dietetyka.
Jeśli natomiast włosy zaczynają nam wypadać intensywniej niż zwykle, może to być objawem kilku problemów. Po pierwsze może to oznaczać zaburzenia hormonalne. Tego typu objawy mogą pojawić się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po urodzeniu dziecka, a także w okresie menopauzy.
Wypadanie włosów może także oznaczać, że nasz organizm poddany był działaniu długotrwałego lub bardzo silnego stresu. Może być również informacją o problemach z niedoczynnością tarczycy. W pierwszym przypadku wystarczy wyeliminowanie źródła stresu lub wizyta u psychologa, natomiast w przypadku problemów z tarczycą zająć się nami powinien endokrynolog.

Rumieńce bywają objawem zwykłego zawstydzenia, pojawić się mogą także na skutek gorąca lub dużego wysiłku, jeśli natomiast towarzyszą nam niezależnie od czynników zewnętrznych – warto skonsultować to z lekarzem. Rumieńce mogą być bowiem zwiastunem problemów z nadciśnieniem, a także sygnalizować cukrzycę. Temu drugiemu schorzeniu towarzyszy zwykle silne pragnienie.
Nasz nos także mówi nam o tym, ja czuje się nasze ciało. Jeśli zdarza się nam krwawienie z nosa – np. rano, kiedy gwałtownie zrywamy się z łóżka, albo w skutek wysiłku tudzież silnego stresu – może być to informacja o nadciśnieniu tętniczym.
Jeśli natomiast końcówka nosa przybiera nienaturalny, siny kolor może to być sygnałem nieprawidłowej pracy serca lub płuc.

Usta także mówią wiele o tym, jak miewa się nasz organizm. Jednym z podstawowych sygnałów są pękające kąciki ust. Zwykle oznaczają one poważne braki witaminy B12, a także deficyt żelaza i cynku. Warto wówczas uważniej przyjrzeć się swojej diecie i uzupełnić braki, aby nie doprowadzić do problemów z układem nerwowym lub zaburzeń widzenia. Wąsik nad ustami u kobiety może sygnalizować zachwianie między poziomem estrogenów i testosteronu. Konieczna jest wizyta u ginekologa oraz endokrynologa.
Jeśli odczuwasz uciążliwe i ciągłe swędzenie skóry może to być pierwszym objawem alergii, ale też problemów z tarczycą, niewydolnością wątroby lub chorób krwi. Jeśli natomiast skóra jest wyjątkowo blada, a nie urodziłeś się z bardzo jasną karnacją – może to świadczyć o anemii. Stan taki jest groźny dla organizmu i może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.
Jeśli natomiast odczuwasz stały ucisk w gardle, może to być sygnał ostrzegawczy informujący o rozrastającym się wolu, powiększonej tarczycy, problemach z migdałkami lub węzłami chłonnymi. Warto te objawy skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Różne sfery twarzy są połączone z konkretnymi narządami wewnętrznymi. W przypadku gdy zauważymy jakieś zmiany na skórze typu przebarwienia, krostki, plamy warto sprawdzić, który narząd właśnie intensywniej pracuje. Tak samo jak w przypadku stanu włosów, naprawienie stanu skóry nie powinno zaczynać się od zakupu maści czy kremu,ale od zmiany sposobu odżywiania i stylu życia.