Cynk

Jako jeden z wielu pierwiastków, pełni funkcję regulatorową, jest katalizatorem lub obecny jest w centrach aktywnych ponad 300 enzymów, uczestniczących w przemianach metabolicznych, syntezie i degradacji węglowodanów, lipidów, białek i kwasów nukleinowych. Odgrywa kluczową rolę w syntezie i stabilizacji materiału genetycznego. Pełni funkcje katalityczne i regulacyjne. 

Korzystny wpływ cynku na organizm – wraz z wapniem, krzemem i magnezem bierze udział w mineralizacji kości, szczególnie chrząstki i kostki twardniejące. Wzmacnia odporność organizmu działając przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Jest niezbędny do prawidłowego gojenia się ran oraz wytwarzania immunoglobulin i prostaglandyn. Wpływa na przebieg ciąży u kobiet, pobudza hormon wzrostu oraz hormony płciowe szczególnie u chłopców w okresie dojrzewania. Przez swoją obecność w wielu enzymach, które między innymi kontrolują organizm na poziomie komórkowym cynk w mniejszym lub większym stopniu odpowiada za pracę całego organizmu. Poprawia metabolizm i  sprawność umysłową, ma wpływ na proces widzenia. Kontroluje utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy A, ułatwia magazynowanie insuliny oraz przedłuża czas jej działania.  Zawartość cynku w organizmie wynosi średnio 1,4–2,3 g, z czego ok. 98% znajduje się wewnątrz komórek (głównie krwinki czerwone, skóra, plemniki, gruczoł krokowy, kości, błona śluzowa jelit). Cynk wydalany jest głównie z kałem. 

Źródła cynku: dynia i pestki dyni, słonecznik, otręby pszenne i kiełki pszenicy, grzyby, kakao, orzechy, groch fasola, soczewica, herbata, cebula, czosnek, ryż, jajka, maliny, czarne jagody, buraki, szparagi, marchew, seler pomidory, rzodkiewka, drożdże, żyto, jęczmień, szpinak, mięta, tymianek, majeranek, bazylia, goryczka, lubczyk, arnika, rumian rzymski, nagietek.

Niedobór cynku: wynikający zazwyczaj z ograniczonego przyswajania z pożywienia, powoduje: zaburzenia układu kostnego, stany zapalne skóry, sprzyja procesom miażdżycowym, ma wpływ na łamliwość paznokci i wypadanie włosów, słaba zdolność koncentracji, zahamowanie wzrostu, karłowatość, zaburzenia zmysłu, węchu i smaku, zaburzenia miesiączkowania zwłaszcza u młodych kobiet, nadmierne pocenie się, przykry zapach ciała, zaburzenia węchu i smaku, plamy na paznokciach, wysypki na skórze, zaburzenia snu, utrata popędu płciowego, uporczywe infekcje, biegunki.

Nadmiar cynku: niedokrwistość /ogranicza wchłanianie Cu i Fe/, bóle nadbrzusza, nudności, wymioty, biegunki, wzrost stężenia frakcji LDL cholesterolu, zmęczenie, obniżona ilość granulocytów. W przypadku nadmiaru Zn w organizmie,  mamy wówczas do czynienia z działaniem toksycznym. Zatrucia są spowodowane głównie poprzez spożywanie owoców i warzyw  opryskiwanych preparatami cynkowymi. Cynk jest antagonistą miedzi. Jego nadmiar wypłukuje miedź z ustroju.

Wzrost wchłanianiawitamina B6, witamina D, białko zwierzęce, pH soku żołądkowego

Obniżenie wchłanianiawchłanianie z jelita jest hamowane przez obecne w pożywieniu: kwas fitynowy, pektyny, jony miedzi, żelaza, wapnia i fosforany.
 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet