Kandydoza, grzybica, drożdżyca. Tych pojęć nie oznaczają tego samego. Każde z nich oznacza inną chorobę.

 

DROŻDŻAKI I GRZYBY CANDIDA- czym są, czy ich obecność jest konieczna w organizmie?

Drożdżaki i grzyby Candida można porównać do nasion i roślin. Jeśli nasionko trafi na podatny grunt, to wyrośnie z niego silna, duża roślina, która po jakimś czasie sama będzie zdolna produkować nasiona. Tak też jest w przypadku Candidy. Zarodniki Candida to drożdżaki, z których w sprzyjających warunkach wyrastają grzyby candida. Zarodniki Candida, drożdżaki i grzyby Candida różnią się kształtem, wyglądem, sposobem rozmnażania i odżywiania. Sprawia to, że reakcja organizmu na te dwie formy Candida mogą być zupełnie inne. Obecność drożdżaków Candida jest w organizmie pożądana, szczególnie w jelicie grubym, gdzie między innymi formują kał. Problem zaczyna się, gdy drożdżaki candida mają dużo pożywki np. cukru, gdy w organizmie jest niski poziom tlenu lub gdy bierzemy antybiotyk. Może dojść wtedy do przerostu drożdżaków, a ich nadmiar spowoduje w organizmie drożdżycę np. pochwy.
Obecność grzyba candida jest zawsze złym znakiem, gdyż są one bezwzględnymi pasożytami, które odżywiają się aminokwasami powstałymi na skutek rozpadu tkanki żywiciela, wydalają szkodliwe produkty przemiany materii(które potem trafiają do krwioobiegu)i wpływają na rozpad komórek organizmu żywiciela.

Jednak na potrzeby artykułu czasami używam tych pojęć razem, gdyż przerost obu jest efektem rozprzestrzenienia się Candida.

CZYM JEST GRZYBICA? JAK CANDIDA DZIAŁA NA NASZ ORGANIZM?

Przerost drożdży, kandydoza, grzybica spowodowana są przez przerost Candida. Candida to jednokomórkowy grzyb, który należy do królestwa roślinnego. Candida żyje w naszym organizmie między innymi w błonie śluzowej jelit , oczu, uszu, pęcherza moczowego, żołądka, płuc, pochwy , itd. Jest to jeden z miliardów przyjaznych organizmów , które w naszym ciele spełniają ważną, pożyteczną rolę . Jedną z ważnych funkcji Candida jest rozpoznanie i zniszczenie szkodliwych bakterii i toksyn w tym metali ciężkich. Bakterie candida biorą również udział w formowaniu kału i ich obecność w jelicie grubym jest naturalna, wręcz pożądana.
Grzyb Candida pomaga też rozłożyć ludzkie ciało po śmierci. Wtedy ilość grzyba gwałtownie wzrasta i dzięki temu tkanki, organy zostają rozłożone. Jeśli przerost ilości grzyba Candida następuje, gdy jeszcze żyjemy, wtedy prowadzi to do niezliczonych objawów złego samopoczucia, a w konsekwencji do chorób i dysfunkcji w organizmie. Do gatunków Candida najczęściej powodujących choroby u ludzi należą: Candida albicans, Candida glabrata, Candida parapsilosis, Candida tropicalis, Candida Krusei, Candida lusitaniae. Szacuje się, że sprawcą 80% wszystkich infekcji grzybiczych jest Candida Albicans.

Grzyby są pasożytami i  wytwarzają substancje zwane  endotoksynami, które są groźne  dla organizmu, w którym żyją. Można wymienić tu kandydotoksynę. Wykazuje ona bardzo toksyczne działanie, co powoduje mocniejsze rozprzestrzenianie się zakażenia, na skutek osłabienia układu immunologicznego. Toksyny, uszkadzają błonę śluzową jelita cienkiego, i tym samym powodują, że składniki pokarmowe są wchłaniane mniejszą powierzchnią, a śluzówka jelita grubego zostaje uszkodzona. Wynikiem tego jest przenikanie z masy kałowej do organizmu takich toksyn jak metale ciężkie oraz alergeny pokarmowe. Komórki Candida wytwarzają neurotoksyny. Neurotoksyny to rodzaj toksyn wywierające negatywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy, w tym mózg. Substancje te mogą wywołać rozchwianie emocjonalne a nawet stany depresyjne . Zdarza się, ze organizm jest tak przeciążony toksynami, że objawy te przybierają formę fobii, nerwicy, natręctw, a w wielu przypadkach  przypominają schizofrenię.

Gdy ilość grzyba Candida jest prawidłowa, a forma jest saprofityczna, to candida nie stanowi problemu , ale gdy zaczyna rozrastać się powoduje liczne symptomy złego samopoczucia i problemy zdrowotne, od czubka głowy po czubki palców, od migreny  do grzybicy paznokci. To może prowadzić do niepożądanych objawów wewnętrznych, jak ból, nieprawidłowe funkcjonowanie narządów , a nawet zmiany w mózgu oraz zewnętrznych jak różne wypryski, wysypki i pokrzywka. Może również powodować problemy z umysłem i emocjami (zmiany w zachowaniu, agresja, a u dzieci nawet autyzm).
Czy warto walczyć z candida? Jeśli nie masz żadnych objawów to nawet o tym nie pomyślisz, lecz jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie Ty, lub ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu przerostu Candida a Ty szukasz rozwiązania.

OBJAWY, CHOROBY I INFEKCJE, KTÓRE MOGĄ BYĆ WYWOŁANE PRZEZ CANDIDA

Objawów grzybicy jest kilkadziesiąt, u każdego choroba może objawiać się inaczej. Grzybica jest trudna do zdiagnozowania, gdyż daje niezliczone symptomy. Najczęściej gdy idziesz do lekarza z np. objawami grypopodobnymi lekarz przepisze Ci antybiotyk, a to tylko pogorszy Twój stan. Grzybica może dawac objawy podobne do hipoglikemi. Gdy grzybowi zabraknie pożywki, może dojśc do sytuacji, gdy obudzimy się w środku nocy spoceni, roztrzęsieni i głodni, a apetyt zaspokoi tylko coś słodkiego. Nagła ochota na  słodkie albo tłuste potrawy, również ochota na piwo, które zawiera słód i drożdże mogą być oznaką, że masz grzybicę.

Przeczytaj jakie objawy może dać przerost Candida i jak zdiagnozować czy Ty lub Twoi bliscy macie grzybicę.

 GRZYBICA – OBJAWY:

Alergie , nadwrażliwość i nietolerancja :

Objawy , które pogarszają się w wilgotnym i parnym klimacie lub przy deszczowej, mokrej aurze.

  •     Wrażliwość lub reakcje uczuleniowe na żywność.
  •     Katar sienny i astma.
  •     Nietolerancja lub alergia na perfumy, zapachy , dym , trawy, koty, psy i inne zwierzęta , dym tytoniowy , chemikalia, smog , pleśnie , roztocza, kurz, pyłki i inne substancje w powietrzu.

GRZYBICA- jakie objawy może dawać grrzybica?

  •     Stopa atlety, stopa sportowca
  •     U dzieci – kolki, pleśniawki, biały nalot na języku, ciemieniucha.
  •     Skłonność do siniaków
  •     Zimne ręce i stopy, niska temperatura ciała.
  •     Objawy grypopodobne – nadmierne wydzielanie śluzu w zatokach, nosie, gardle, oskrzelach i płucach.
  •     Zachcianki lub uzależnienia od cukru, chleba, makaronów i innych produktów spożywczych o wysokiej zawartości węglowodanów również od alkoholu (szczególnie od piwa, które zawiera dużo słodu i drożdży)
  •     Torbiele, deformacja w różnych częściach ciała, szczególnie w okolicy szyi, gardła oraz jajników czy w pęcherzu lub mosznie.
  •     Problemy z trawieniem – biegunka, zaparcia, wzdęcia, nadmierne gazy, śluz w stolcu, przepuklina przełyku, wrzody oraz choroby wywołane z powodu bakterii, tj. salmonelli, E. coli, helicobacter pylori, itd.
  •     Uszy – dzwonienie w uszach, zapalenie ucha, suchość, swędzenie, ból ucha, płyn w uszach, głuchota, zaburzenia w wydzielaniu woskowiny.
  •     Oczy – błędny wzrok, plamy przed oczami i migające światła; zaczerwienienie, suchość, świąd, nadmierne łzawienie, niezdolność do łez, itp.
  •     Zmęczenie, chroniczne zmęczenie, lub uczucie braku energii, letarg, senność.
  •     Obrzęk gruczołów, zbyt mała ilość śliny (suchość w ustach), zablokowanie ślinianek, obrzmiałe węzły chłonne.
  •     Wypadanie włosów, łupież, swędzenie skóry głowy, owrzodzenie skóry głowy i suchość.
  •     Kołatanie serca i nieregularne bicie serca.
  •     Bóle głowy, migreny, zawroty głowy, itp.
  •     Hemoroidy i świąd odbytu, wysypka, podrażnienie i zaczerwienienie.
  •     Hipoglikemia-niski poziom cukru we krwi lub cukrzyca
  •     Niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, nadczynność tarczycy, itp.
  •     Drażliwość, nerwowość, napady paniki.
  •     Zmiany na skórze
  •     U mężczyzn- utrata popędu płciowego, impotencja, infekcje penisa (grzybica penisa), trudności z oddawaniem moczu, bolesne współżycie, obrzęk moszny, itp.
  •     U kobiet niepłodność, zapalenie pochwy, przykry zapach, endometrioza (nieregularne lub bolesne miesiączki), skurcze, nieregularne miesiączkowanie, napięcia przedmiesiączkowego (PMS), wydzielina z dróg rodnych, bolesne współżycie, brak popędu płciowego, zaczerwienienie lub obrzęk sromu i okolicy, pochwy, swędzenie lub pleśniawki, pieczenie, zaczerwienienie lub uporczywe infekcje.
  •     Zakażenia grzybicze skóry lub paznokci, zapalenie skóry, ciemne i jasne plamy na skórze (łupież pstry), etc.
  •     Bóle stawów, sztywność lub obrzęk (zapalenie stawów).
  •     Nerki i pęcherz moczowy – zakażenia, zapalenie pęcherza moczowego, nagła potrzeba oddania moczu, niskie ciśnienie wydalanego moczu, śmierdzący mocz, trudności z oddawaniem moczu, pieczenie ból podczas oddawania moczu.
  •     Brak apetytu.
  •     Nastrój – napady lękowe, napady płaczu, utrata pamięci, depresja, trudności z koncentracją, wahania nastroju, drażliwość, itp
  •     Owrzodzenia jamy ustnej lub pęcherze w jamie ustnej, owrzodzenia, suchość, nieświeży oddech, biała powłoka na języku (pleśniawki, afty) i zablokowane ślinianek.
  •     Bóle mięśni i drętwienie, pieczenie lub mrowienie oraz brak siły i koordynacji.
  •     Przekrwienie błony śluzowej nosa, świąd, suchość
  •     Przykry zapach stóp, włosów i ciała nie ustępuje po myciu.
  •     Układ oddechowy- kaszel, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, ból lub ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność, astma.
  •     Skóra- suchość, suche czerwone plamy, trądzik, wypryski, pokrzywka, wysypki, świąd skóry, egzema, łuszczyca, łojotok, kontaktowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, etc.
  •     Zaburzenia pracy żołądka, bakterie helicobacter pylori powodujące wrzody, zgaga, niestrawność, przepuklina przełyku, kwaśne odbijanie, wymioty, pieczenie, bóle brzucha.
  •     Zaburzenia snu – bezsenność, częste budzenie się, koszmary senne, niespokojny sen, itp.
  •     Ból gardła, ochrypły głos, stałe uczucie łaskotania w gardle, zapalenie krtani (utrata głosu), etc.

Po wielu latach grzybicy spowodowanej przerostem grzyba Candida można spodziewać się chorób autoimmunologicznych. System odpornościowy jest poważnie nadwyrężony. Rozwinąć mogą się choroby takie jak nowotwór, syndrom chronicznego zmęczenia, choroba Crohna, choroby tarczycy, HIV / AIDS, zespół jelita drażliwego (IBS), choroby wątroby, toczeń, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, oraz wiele innych.

Grzyb Candida staje się bardzo oportunistyczny, wtedy kiedy układ immunologiczny działa nieprawidłowo. Osłabiona odporność, to zaproszenie dla grzybicy. System immunologiczny działa prawidłowo tylko wtedy kiedy dbamy o higienę życia: zdrowo się odżywiamy, śpimy około 8 godzin na dobę i zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Grzyb do rozwoju potrzebuje pożywienia i miejsca do życia. Najlepszym pożywieniem dla grzyba jest cukier, węglowodany proste. Miejsce dla grzyba tworzymy wtedy, gdy nasze jelito nie jest zasiedlone przez pożyteczne bakterie. Grzyb wykorzystuje to miejsce i zasiedla je. Nie ma się co dziwić, że grzyb rozwija się w warunkach gdzie ma co jeść i gdzie żyć.

Silny system odpornościowy wzmacniany jest przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę, ponieważ odpowiednie odżywianie buduje i wzmacnia system odpornościowy, umożliwiając organizmowi leczyć się naturalnie poprzez samouzdrawianie.

 

JAKIE KROKI PODJĄĆ CHCĄC  POZBYĆ SIĘ GRZYBICY?

1. Wyeliminować jedzenie, które karmi grzybicę

2. Wzmocnić system odpornościowy. Zbudowanie tarczy przeciw pasożytom.

3. Powstrzymać rozrost grzybicy.

4. Odbudować  florę bakteryjną.

5. Przetrzymać „kryzys ozdrowieńczy”

grzybica- kroki do zdrowia

 

KIEDY  (w jakich warunkach) GRZYB CANDIDA ROZRASTA SIĘ? (kiedy jesteś narażony, że zaatakuje Cię grzybica?)

Zdrowy układ odpornościowy utrzymuje Candida w równowadze z innymi mikroorganizmami w błonach śluzowych. Ale gdy spełnione są pewne warunki grzyb Candida zaczyna rozrastać się i wymknąć spod kontroli, wtedy mówi się, że mamy grzybicę. Wszystko, co powoduje, że układ odpornościowy staje się słabszy, może też spowodować grzybicę. Wśród wszystkich czynników powodujących grzybicę najpoważniejszym są antybiotyki, gdyż sprawiają, że przyjazne mikroorganizmy, które bytują w naszym przewodzie pokarmowym,  giną. Candida niestety jest odporna na antybiotyki, podawanie antybiotyków na grzybicę, w efekcie prowadzi do pogłębienia się problemu. Inne czynniki, które hamują układu odpornościowy, to złe odżywianie, toksyny w środowisku, leki, szczepionki i stres. Również zbyt mała ilość tlenu w organizmie sprzyja rozwojowi grzybicy.

Złe odżywianie

Niedożywienie to jeden z głównych czynników przyczyniających się do rodzaju grzyba Candida, ponieważ osłabia układ odpornościowy, który umożliwia grzybowi Candida rozrastać się nadmiernie. W dzisiejszej, przeciętnej diecie brakuje niezbędnych składników odżywczych, dla zachowania zdrowego układu odpornościowego. Układ pokarmowy jest przeciążony cukrem, prostymi węglowodanami, olejami i tłuszczami złej jakości (utwardzonymi i rafinowanymi), białymi produktami mącznymi, przetworzoną żywnością , dodatkami do żywności (konserwanty, pestycydy, metale ciężkie).

Cukier a grzybica

Cukier jest największym czynnikiem przyczyniającym się do powstania grzybicy, kandydozy. Według danych GUS z „rocznika statystycznego rolnictwa 2014” wynika, że średnie spożycie cukru w roku 2013, na jednego mieszkańca, wynosiło 41,9kg1.  Niestety cukier jest głównym pożywieniem dla grzyba Candida wywołującego grzybicę. Nie tylko biały cukier rafinowany (choć jest on najgorszy), ale również laktoza w produktach mlecznych, miód, fruktoza z owoców oraz wszelkiego typu słodziki, melasy itp.
Wyeliminowanie cukru jest kluczowym punktem w walce z grzybicą. Wszystkie owoce (z wyjątkiem cytryny), zawierają bardzo dużo cukru i powinny być bardzo ograniczone w początkowych etapach walki z grzybica.
Również powinniśmy unikać niektórych warzyw, które odznaczają się wysoką zawartością cukru np. słodkie ziemniaki (bataty) i buraki. Cukier znajdziesz również w przetworzonej żywności, takiej jak wędliny, ketchup, gotowe kaszki, jogurty itp. Zanim włożysz coś do koszyka uważnie przeczytaj etykietę. Poniżej znajduje się częściowa lista nazw różnych form cukru ukrytego na etykietach.

Nazwy dla różnych form cukru i słodzików ukrytego na etykietach produktów: aspartam, glukoza, fruktoza, maltodekstryna, skrobia kukurydziana, maltoza, sacharyna, cukier słodowy, słód i wiele innych.

Nie wszystkie formy cukru są szkodliwe dla organizmu, ale wszystkie powodują przerost kandydozy, grzybicy,drożdżycy, gdyż drożdże karmią się między innymi słodkim. Wystarczy wiedzieć czym żywią się drożdże, każdy kto robił ciasto z ich użyciem wie, że należy dodać cukier, gdyż jest pożywką dla drożdży.

Cukier wywiera wiele negatywnych skutków.

Gluten a grzybica

Candida żywi się również prostymi węglowodanami, jakie zawierają skrobia pieczywo, makaron, pizza, płatki śniadaniowe.
Większość osób cierpiących na grzybicę, cierpi też na nietolerancję glutenu. Gluten to elastyczne i kleiste białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu, orkiszu i jest ukryty w nieskończonej ilości żywności przetworzonej. Zboża zawierające gluten zaczęły być szeroko stosowane do wypieku pieczywa i innych produktów, z powodu ich lepkiej konsystencji.
Ziarna zawierające gluten karmią grzyba Candida, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny, jak cukier, powodują w komórkach insulinooporność, co prowadzi do problemów z poziomem cukru we krwi, takich jak hipoglikemia czy cukrzyca. Wysokie spożycie cukru i węglowodanów prostych sprawia, że komórki starają się chronić się przed toksycznym skutkiem dużych dawek insuliny i stają się insulinooporne, to prowadzi do zwiększenia produkcji insuliny przez trzustkę. Koło się zamyka, a gdy trzustka cały czas zmuszona jest do wytężonej pracy, to skutkiem może być cukrzyca.

Gluten ziarna zawiera białko, które jest trudne do strawienia i zaburza wchłanianie minerałów i powoduje uszkodzenie jelit (jelita sa zaklejone glutenem) . To uszkodzenie powoduje jelita niezdolnymi do absorpcji składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały, a nawet w pewnych przypadkach wody.

 Konserwowanie żywności a grzybica

Wysokie spożycie cukru, węglowodanów i złe odżywianie w dużej mierze wynikają z działań przemysłu spożywczego. Przemysł spożywczy jest nastawiony na zyski. Aby dochody były pewne, należy żywność zabezpieczyć, czyli konserwować, dodać środki chemiczne, które zapewnią bezpieczeństwo finansowe. W ten sposób pozbawia się żywności składników odżywczych.

Każdego roku przemysł spożywczy wydaje w Stanach Zjednoczonych miliony dolarów na lobbowanie przepisów, które pozwalają na stosowanie chemicznych konserwantów, dodatków, środków barwiących, środków pieniących, środków  wiążących, środków zagęszczających, stabilizatorów, emulgatorów i wiele innych substancji chemicznych, które pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze podczas przetwarzania i przechowywania żywności. Przepisy te korzystne dla przemysłu spożywczego, pozostawiają nasze pokarmy pozbawione składników odżywczych i uszkodzone przez chemikalia, wysokie temperatury, uwodornienie i pasteryzację, które są bardzo toksyczne i szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Niestety i w Polsce wymienione metody cieszą się coraz większą popularnością.

Napromieniowywanie żywności

Kolejną metodą konserwowania żywności staje się jej napromieniowywanie. Według Instytutu Żywności i żywienia2   napromieniowywanie żywności zdobywa akceptację w Europie. Napromienianie, rozrywa DNA bakterii, tak, że nie mogą się rozmnażać, wydłużając trwałość, zatrzymując procesy dojrzewania czy kiełkowania. „W produktach żywnościowych takich jak, kakao, kawa, zioła i przyprawy, napromienianie żywności pozwala na uzyskanie produktu wolnego od pozostałości substancji chemicznych, które powstają w różnych procesach, np. w czasie tzw. pestycyzacji.


W przypadku żywności kruchej, takiej jak świeże owoce czy owoce morza, napromienianie może być stosowane w celu zniszczenia niebezpiecznych drobnoustrojów i hamowania procesów psucia się żywności, nie powodując naruszenia struktury żywności, co miałoby miejsce podczas ogrzewania.”3  Działanie promieni jest podobne do działania kuchenki  mikrofalowej. Napromienianie polega na poddaniu żywności oddziaływaniu energii promieni gamma, promieni X bądź strumienia elektronów. Niestety w pewnych przypadkach napromieniowana żywność nie musi być oznakowana jako napromieniowana. W Stanach Zjednoczonych obecna dopuszczalna dawka promieniowania jest około 200 milionów razy większa niż w RTG klatki piersiowej.

Promieniowanie rozbija strukturę molekularną jedzenia i stwarza cały szereg nowych substancji chemicznych znanych jako UPRS (z angielskiego Universal Radiation Protection System (URPS). Te URPS to benzen, formaldehyd i wiele znanych mutagenów, zdolny do wywoływania mutacji oraz zdolnych do wywoływania raka. Napromieniowanie zabija witaminy, enzymy, przyjazne bakterie i efektywnie zmienia jedzenie na  „martwe”. To sprawia, że te pokarmy są całkowicie bezużyteczne dla organizmu. Stają się jedzeniem a nie pożywieniem.

Hormony i sterydy

Kolejną metodą stosowaną przez producentów żywności jest stosowanie hormonów, sterydów. Hormony są szeroko stosowane w produkcji wołowiny i mleka. Dwie trzecie bydła hodowanych w USA to bydło wspomagane hormonami. Hormony są wszczepiane lub wstrzykuje się je na różnych etapach dojrzałości w celu promowania szybszego wzrostu.

Wprowadzanie do organizmu wraz z pożywieniem hormonów doprowadza do tego, iż oddziałują one na nasz układ hormonalny i zaburzają jego pracę. Skutkami mogą być różne choroby np. choroby tarczycy (choroba Hashimoto).

Większość żywności jest uprawiana na glebie, która jest pozbawiona życiodajnych składników odżywczych, za to zawiera wiele toksycznych substancji chemicznych stosowanych do zwalczania drapieżników, owadów i chorób. Działania te mają na celu zwiększenie produkcji i zysków, niestety pozbawiają pożywienia cennych składników i stają się często bezwartościowe a czasem wręcz szkodliwe. Pestycydy mogą dawać przykre skutki jak niepłodność, wady wrodzone i nowotwory.

JAK GRZYBICA NISZCZY ORGANIZM?

Kiedy grzybica wymknie się spod kontroli zmienia swój kształt i zaczyna tworzyć tak zwane kolonie. Te kolonie Candida wydalają ponad 79 różnych rodzajów toksyn, które krążą po całym organizmie i osłabiają układ odpornościowy, co powoduje liczne objawy i zaburzenia w całym organizmie. Dwie toksyny, które są szczególnie groźne to aldehyd octowy i etanol (rodzaj alkoholu). Obie działają jak trucizny na różnych tkankach organizmu i mogą powodować ich uszkodzenia.

Czerwone krwinki przenoszą tlen po całym organizmie i muszą być na tyle elastyczne, by zmieścić się do około jednej siódmej ich normalnego rozmiaru w celu wniknięcia do drobnych naczyń włosowatych ciała. Gdy stają się sztywne (ich sztywność powoduje zanieczyszczenie grzybem Candida) transport życiodajnego tlenu do wszystkich tkanek i narządów jest osłabiony. To powoduje, że tkanki i organy tracą zdolność do funkcjonowania. Dlatego wiele osób cierpiących na grzybicę ma zimne dłonie i stopy.
Białe krwinki mają za zadanie zwalczyć infekcję poprzez owinięcie części siebie wokół bakterii lub innego obcego najeźdźcy i połknięcie „wroga”, co prowadzi do jego zniszczenia. Białe krwinki,leukocyty które stały się kruche i sztywne przez obecność toksyn drożdży lub grzybów , nie mogą wykonywać swojej pracy. Rezultat – organizm nie można zwalczyć infekcj

Hormony regulują różne funkcje organizmu, grzybica może zakłócać ten proces. Komórki odpowiedzialne za produkcję hormonów, stają się sztywne na skutek działania grzyba i produkcja hormonów jest zaburzona. Gdy hormony znajdą się już w krwiobiegu, mają problem z dostaniem się do miejsca ich przeznaczenia. Jeśli już dotrą na miejsce, mają trudności z dostaniem się do sztywnych błon komórkowych. Hormony nie może nie mogą spełnić swojej funkcji jeśli nie osiągnęły odpowiednich poziomów w komórkach organizmu! Te hormony to hormony tarczycy, estrogeny, progesteron, testosteron, i wiele innych, również te, które regulują trawienie i wydzielanie soków trawiennych.
Również składniki odżywcze, takie jak potas, wapń i inne minerały mają problem z wejściem w sztywne ściany komórkowe. Może to prowadzić do zatrzymania płynów, zaburzenia równowagi elektrolitowej, a także wielu innych problemów. W rzeczywistości każdy składnik odżywczy w organizmie będzie miał trudności wniknięciem do sztywnych struktur komórkowych dotyczy to białek (aminokwasów), tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Komórki sztywne nie są również w stanie pozbyć się odpadów i niepotrzebnej wody. Często chorzy, mając różne objawy starają się uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Jednak zagrzybiony organizm nie jest w stanie czerpać korzyści nawet z najbardziej wartościowych źródeł.

Candida produkuje również bardzo długie korzenie, które przenikają ściany jelit. Powoduje to znaczne uszkodzenia ścian jelit czego wynikiem jest słabe trawienie i zaburzenia w przyswajaniu składników odżywczych.

Wszystkie wymienione czynniki przyczyniają się do osłabienia układu odpornościowego. Osłabiony układ immunologiczny po prostu nie radzi sobie z grzybicą, co pozwala rozrastać się grzybowi Candida i wymknąć się spod kontroli.

JAK SPRAWDZIĆ CZY MASZ GRZYBICĘ?

Przy tak wielu różnych objawach grzybicy, które mogą być objawami wielu innych chorób, jak rozpoznać, że mamy do czynienia z grzybicą?

  1.   Wykonaj testy laboratoryjne, test na obecność grzyba candida. Testy są wykonywane z krwi lub z wymazu ze śluzówki. Można przeprowadzić również badania kału na obecność różnych grzybów. Niestety często są one niewymierne, gdyż obecność drożdżaków Candida w kale jest normalna i potrzebna, dopiero obecność grzybów staje się powodem do niepokoju. Dodatkowo organizm potrafi dostosować się do zmieniających się warunków i pojakimś czasie przestaje produkować przeciwciała Ig.
  2.     Test śliny- Zaraz po przebudzeniu zabierz w ustach trochę śliny i wypluj ją do uprzednio przygotowanej przezroczystej szklanki z wodą mineralną. Obserwuj ślinę co około 15 minut. Jeśli widzisz, łańcuchy (włókna) opadające na dno szklanki lub pasma śliny ciągnące się w dół (cząsteczki zawieszone w wodzie) lub „chmury śliny” , która opada na dno szklanki prawdopodobnie masz problem z grzybem candida . Ten test można stosować jako wskazówka, ale nie należy opierać na nim diagnozy.
  3. Badanie żywej kropli krwi w ciemnym polu widzenia- ważne, by badanie robił doświadczony Lekarz a nie Pan X, który był na 3 dniowym szkoleniu .
  4. gastroskopia- gdy istnieje podejrzenie grzybicy żołądka, przełyku (jednak lekarze najczęściej nie potrafią dostrzec ognisk grzybicy podczas badania)
  5. Kwestionariusz dr Williama Crook
  TAK WYNIK
1.Czy poddawałaś/eś się długotrwałym kuracjom antybiotykowym w ciągu ostatnich 6 miesięcy ?   4
2.Czy cierpisz na powracające infekcje dróg moczowych lub infekcje pochwy (u kobiet)   3
3.Czy czujesz się chora/y mimo, że wyniki są w normie  i lekarze nie znaleźli żadnej choroby?   2
4.Czujesz głód na słodycze? jesteś ciagle zmęczona/y? czy masz obniżoną temperature ciała? Czy dokuczają Ci nieregularne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego?   2
5. Czy stałeś/aś się wrażliwy/a na zapachy jak np. Perfumy, dym tytoniowy czy inne mocne zapachy?   2
6. czy masz problemy z pamięcią, koncentracją, często czujesz się nieobecna/y?   2
7.  Czy zażywasz regularnie leki sterydowe, sterydy? Czy bierzesz tabletki antykoncepcyjne dłużej niż 3 lata?   2
8. Czy są pokarmy po których źle się czujesz? (mimo niewielkiej ich dawki)   1
9. Czy cierpisz na zaparcia , biegunki, wzdęcia lub ból brzucha ?   1
10. Czy cierpisz z powodu świądu skóry, mrowienia ? Czy Twoja skóra jest niezwykle sucha? Czy masz wysypki skórne niewiadomego pochodzenia?   1

 

Punktacja dla kobiet :

Jeśli Twój wynik to 9 lub więcej ,jest prawdopodobne, że Twoje problemy zdrowotne wynikają z grzybicy.

Jeśli Twój wynik to 12 lub ​​więcej, twoje problemy zdrowotne prawie na pewno wynikają z przerostu grzyba.

Punktacja dla mężczyzn :

Jeśli Twój wynik to 7 lub więcej ,jest prawdopodobne, że Twoje problemy zdrowotne wynikają z grzybicy.

Jeśli Twój wynik to 10 lub ​​więcej, twoje problemy zdrowotne prawie na pewno wynikają z przerostu grzyba.4

 

Przypisy:

1.,,Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2014’’ dostępny na stronie internetowej GUS pod adresem http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rolnictwa-2014,6,8.html grzybica

2.Instytut Żywności i żywienia prof. Dra med. Aleksandra Szczygła dostępnej pod adresem internetowym http://www.izz.waw.pl/

3.Źródło http:iiz.waw.pl/pl/eufic?id=136

4.źródło http://candida-test.com

 

Bibliografia:

Andrzej Janus „Nie daj się zjeść grzybom candida”

Katrin Koelle,Christiane dr Lentz „Pokonać grzybicę”

Macura A. B. 1994. Przyleganie – jedna z determinant patogenności grzybów Candida, Mikol. Lek., 1: 73-79.

źródła:

http://foodmatters.tv

http://nourishedmagazine.com.au

grzybica