Magnez

Nazywany pierwiastkiem życia, mikroelement niezbędny do prawidłowej pracy energetycznej organizmu.Jest kofaktorem lub aktywatorem enzymów dla ponad 300 reakcji metabolicznych, w tym wszystkich reakcji w których następuje produkcja ATP (wysoko energetyczny związek wykorzystywany przez organizm jako energia). Uczestniczy w energetycznym wykorzystaniu węglowodanów oraz tłuszczów. Reguluje transport potasu w komórkach serca, chroni przed stresem, rozszerza tętnice wieńcowe i obwodowe. Jest antagonistą względem wapnia, dzięki czemu kontroluje przepływ tego pierwiastka przez błonę komórkową. Odgrywa istotną rolę w równowadze mineralnej kości.

Ważne: 95% magnezu w organizmie znajduje się wewnątrz komórek. Erytrocyty zawierają około trzykrotnie więcej magnezu niż osocze. Nawet przy prawidłowym stężeniu w surowicy nie można wykluczyć niedoboru magnezu wewnątrz komórek. Hipomagnezemii może towarzyszyć niedobór potasu (< 3,5 mmol/l, wartość prawidłowa: 3,6-4,8 mmol/l) i wapnia. Dobrym wskaźnikiem niedoboru magnezu jest próba prowokacji magnezem.

Niedobór magnezu: Łamliwe paznokcie, skurcze mięśni, drżenie rąk, drżenie powiek, niepokój, problemy z zasypianiem.
 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet