Mangan

Jest pierwiastkiem, kofaktorem prawie 60 różnych enzymów. Uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, ma wpływ na dezaktywowanie wolnych rodników, oraz jest zaangażowany w metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Dostarcza prolinę do tworzenia kolagenu, uczestniczy w gojeniu ran, tworzeniu kości i chrząstek a także wpływa pozytywnie na procesy miażdżycowe, zmniejszając powstające blaszki. W wątrobie wpływa na reakcję detoksykacji amoniaku, powstającego podczas metabolizmu aminokwasów. Zwiększone ry-zyko niedoboru występuje podczas spożywania dużej ilości prostych węglowodanów. Nie-doborowi sprzyja także nadmierny stres oksydacyjny.

UWAGA

Przy miażdżycy tętnic w surowicy krwi wzrasta stężenie manganu, natomiast zmniejsza się ilość w mięśniu sercowym, wątrobie i ścianach naczyń krwionośnych. Podwyższone stężenie manganu zaobserwowano także u kobiet w ciąży, chorobach niedokrwiennych serca a także w chorobach wątroby (np. martwica).

Niedobór manganu: pogorszenie słuchu, szmery w uszach, wolno rosnące włosy, znaczne osłabienie paznokci
 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet