Cyrkulację energii w organizmie można przedstawić schematycznie w cyklu dwudziestoczterogodzinnym. W związku z godzinowym cyklem przepływu energii w meridianach, każdemu organowi w okresie jego maksymalnej aktywności można przyporządkować inny organ o minimalnej aktywności energetycznej. Wynika z tego, że jakikolwiek wpływ któregokolwiek z organów będzie miał odwrotny wpływ na organ z nim związany.
Siłę biorytmów najlepiej obserwować w trakcie choroby. W przebiegu każdej choroby dochodzi w ciągu dnia do wahania objawów. Przeglądając statystyki lekarskie stwierdzimy, że okres wizyt pacjentów u lekarza z konkretnymi problemami odzwierciedla prawie dokładnie zegar biologiczny.

Opis rytmów biologicznych:

Godzina 23.00 – 1.00

Pracę rozpoczyna pęcherzyk żółciowy. Osoby mające z nim problemy zazwyczaj w tym okresie budzą się lub nie potrafią spać.

Godzina 1.00 – 3.00

Uaktywnia się wątroba. W tym okresie następuje zahamowanie (najniższe nasycenietlenu w mózgu), dlatego trzeba zwiększyć uwagę, np. podczaspodróżowania. W tym czasie również budzą się osoby skarżące się na pęcherzyk żółciowy, ponieważ wątroba i pęcherzyk żółciowy to organy parzyste. Nie poleca się picia alkoholu, palenia papierosów, spożywaniatłuszczów, kawy.

Godzina 3.00 – 5.00

Aktywnesą płuca, dlatego zazwyczaj o tej porze budzą się palacze, astmatycy,chorzy na oskrzela, z katarem i ze stanami zapalnymi dróg oddechowych.W tym okresie człowiek odczuwa największy strach i bojaźń. Każdadrobnostka nabiera olbrzymiego znaczenia.

Godzina 5.00 – 7.00

Najbardziejaktywne jest jelito grube. Zaleca się przyzwyczajenie się dowypróżniania, unikania stresu i pośpiechu. Należy pić dużo herbaty.

Godzina 7.00 – 9.00

Uaktywniasię żołądek. Wtedy ważne jest spożywanie witamin. Organizm potrzebujeciepła, dlatego nieodpowiedni jest o tej porze chłodny prysznic lub kąpiel.

Godzina 9.00 – 11.00

Aktywnie pracują trzustka i śledziona, nie poleca się spożywania alkoholu!Odpowiednie są owoce, miód (jest to jedyna pora w ciągu dnia, kiedyorganizm jest w stanie strawić słodycze). Powinniśmy unikać nadmiernej aktywności fizycznej, możemy jednak rozwiązywać zadania intelektualne.Około godziny 11.00 następuje dopołudniowy szczyt sprawnościowy.

Godzina 11.00 – 13.00

Pora aktywnej pracy serca. Nie należy go obciążać dużą ilością pożywienia.Następuje łagodne zahamowanie, uwaga na urazy! Korzystny jest spacer lub krótka drzemka.

Godzina 13.00 – 15.00

Okres największej aktywności jelita cienkiego. W tym okresie obniża sięwrażliwość zębów (dobra pora na zabieg dentystyczny). Rozpoczyna sięzwiększanie aktywności fizycznej.

Godzina 15.00 – 17.00

Najaktywniej pracuje pęcherz moczowy. Korzystne jest spożywanie herbat ziołowych,uprawianie sportu. Układ trawienny jest w stanie przyjąć obfityposiłek, aktywność wzrasta i osiąga drugi szczyt sprawnościowy.

Godzina 17.00 – 19.00

Poraaktywności nerek. Należy wykluczyć wszystko, co im szkodzi – tłuszcze,cukier, sól, lemoniady, chemikalia, kawę, alkohol, chłód, stresy.

Godzina 19.00 – 21.00

Aktywnośćprzejmuje otoczka serca – krew. Jest to dobry czas do nauki – człowiekdobrze przyswaja. Jest to pora odpowiednia do słuchanie muzyki irelaksu, ale także najbardziej skuteczna dla działania antybiotyków czystosowanie kremów na chore miejsca.

Godzina 21.00 – 23.00

Poraaktywności potrójnego ogrzewacza – organizm przygotowuje się do snu,więc nie powinniśmy robić nic, by go uaktywniać. Nie należy palićpapierosów i jeść.