Selen

Niedobory tego pierwiastka wpływają negatywnie na cały organizm. Wchodzi on w skład enzymów, które zawierają selenocysteinę, jest to np. peroksydaza glutationowa. Jest to rodzina enzymów, których główną funkcją jest chronienie komórek przed szkodliwym wpływem nadtenków, powstających w procesach biochemicznych. Innym związkiem zawierającym w swojej budowie selen jest reduktaza tioredoksynowa, której funkcją jest redukcja dwusiarczków do grup SH, reguluje czynniki transkrypcji wrażliwe na utlenianie. Selen wpływa także na regeneracje różnych antyoksydantów, w tym witaminy C i ubichinonu. Wspólnie z witaminą E wpływa na detoksykację organizmu z kadmu i rtęci. Ważną funkcją selenu jest konwersja tyroksyny w biologicznie czynną trójjodotyroninę. Dlatego przy suplementacji jodem, należy tez uwzględnić selen, aby zapewnić organizmowi możliwość wykorzystania w pełni dostarczanego jodu, oraz hormonów powstałych w tarczycy. Suplementacja jodu, bez selenu może spowodować wzrost przeciwciał anty TPO

(immunoagresja na tarczycę). Selen działa także na komórki nowotworowe, powodując ich apoptozę, lub ogranicza ich proliferacje (namnażanie). Inaktywuje onkogenne geny, wzmacnia komórkową i humoralną odpowiedź immunologiczną organizmu. Alkohol, środki przeczyszczające, chemioterapia, cynk i witamina C upośledzają wchłaniania selenu z jelita. Statyny, radioterapia oraz niedobór witaminy B6 zaburza funkcjonowanie selenu w organizmie. Metale ciężkie, plus spożywanie w nadmiarze chromu oraz cynku znosi fizjologiczne funkcje selenu w organizmie człowieka.

Niedobór selenu: złuszczanie paznokci, czosnkowy oddech, niedoczynność tarczycy, plamy wątrobowe
 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet