Jeśli przyczyną swędzącego wyprysku w okolicy odbytu są grzyby, zapewne namnożyły się już w dużych ilościach w jelicie. Można to ustalić, wykonując badania laboratoryjne i wymaz ze zmian na skórze.

LISTA OBJAWÓW GRZYBICY

Grzyby maskują się i ukrywają swoją aktywność. Dlatego też zakażenie grzybicze przybiera różne postacie, które fachowcy określają zbiorczym pojęciem „zespołu nadwrażliwości na drożdżaki”. Jeśli ktoś ma jedną lub kilka z opisanych poniżej dolegliwości, powinien zgłosić się do specjalisty w celu dokładnego przebadania.

 •  Zaburzenia trawienia: biegunki, uporczywe zaparcia, a zwłaszcza naprzemienne występowanie biegunek i zaparć. Częste wzdęcia brzucha – szczególnie po jedzeniu słodyczy lub pokarmów bogatych w skrobię, np. makaronu. Silnie wzdęty brzuch. Pociąg do słodyczy i związana z tym nadwaga: grzyby lubią węglowodany i cukier. Jeśli nie dostają ich dostatecznie dużo, dochodzi do niedocukrzenia organizmu, ponieważ grzyby zużywają wszystko na własne potrzeby. Wtedy robi się nam słabo, mamy drżenia mięśniowe i ataki wilczego głodu.
 •  Ogólne wyczerpanie: osłabienie, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, zawroty głowy, ogólna niechęć do działania, wzmożona potliwość, wahania nastroju bez uchwytnej przyczyny.
 •  Niedomaganie: ciągłe przeziębienie, nawracające zapalenie pęcherza moczowego lub pochwy i ogólna zapadalność na infekcje.
 •  Dolegliwości ze strony serca: kołatania serca, uczucie, że serce „potyka się”, a nawet bóle w okolicy serca i zadyszka. (W razie objawów ze strony serca lekarz koniecznie musi przeprowadzić dokładne badania, by wykluczyć organiczną chorobę serca!)
 •  Wyprysk w okolicy odbytu: to uciążliwy i dla wielu ludzi wstydliwy objaw, swędząca i piekąca wysypka, sączące się krosty w okolicy odbytu (ujścia jelita grubego).
 •  Dolegliwości ze strony podbrzusza u kobiet: zapalenie pęcherza moczowego, jajników i pochwy, przewlekle upławy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia cyklu miesiączkowego, niepłodność.
 •  Choroby skóry: łupież, swędzenie i strupy na skórze głowy, wyprysk na twarzy i innych częściach ciała. Podwyższone wartości enzymów wątrobowych: nie pijesz wcale alkoholu, lub pijesz tylko niewielkie ilości, a pomimo to masz podwyższone wskaźniki wątrobowe? To może być sygnał, że w twoim jelicie baraszkują grzyby, które w wielkim stylu dokonują fermentacji cukru do alkoholu.
 •  Alergie: grzyby mogą powodować, lub co najmniej sprzyjać występowaniu nietolerancji na różne produkty spożywcze, a także astmy oskrzelowej lub atopowego zapalenia skóry i innych alergii. Jeśli chorujesz na alergię i dotychczasowe leczenie było zupełnie nieskuteczne, na pewno warto przebadać się w kierunku zakażenia grzybem z rodzaju Candida
 •  Bóle reumatyczne: bóle mięśni i stawów, a nawet dna moczanowa i artroza (Arthrosis) mogą niekiedy być spowodowane przez grzyby bytujące w jelicie. Dotyczy to też uciążliwych bólów pleców i karku, zwłaszcza, jeśli dolegliwości tych nie można wytłumaczyć brakiem aktywności fizycznej czy wadą postawy.
 •  U mężczyzn: zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) i cewki moczowej, zaburzenia potencji, niepłodność.
 •  U obu płci: niewyjaśniona niechęć do współżycia płciowego.