Witaminą K

Nazywa się grupę związków chemicznych, pochodnych 2-metylo-1,-4-naftochinonu. Można wyróżnić dwa związki, witaminę K1 oraz witaminę K2:

Fitomenadion (K1) – jest niezbędny do prawidłowej syntezy czynników krzepnięcia krwi w wątrobie. Brak tej witaminy objawia się słabą krzepliwością krwi, oraz trudnościami w za-tamowaniu krwawień. Dodatkowo jej braki wpływają na obfite krwawienia podczas miesiączek. U noworodków braki skutkują skazą krwotoczną.

Menachinon-6 (K2) – dzieli się na dwa typy: K2 – MK7 oraz K2 – MK4. Aktywuje 2 białka: MGP oraz osteokalcyne. Pierwsze białko zbiera wapń z tkanek miękkich, a drugie wbudowuje wapń w kości. Nie ma konkretnej zależności między ilością D3, oraz K2, jeśli chodzi o suplementacje. Ważną kwestią jest ilość K2 potrzebna do aktywacji białek, która wynosi minimum 200 mikrogramów. Badania dowodzą że dawka powyżej 500 mikrogramów już nie zwiększa możliwości „przerobowych” aktywowanych białek. K2 idealnie sprawdza się przy osteoporozie, miażdżycy, oraz może pomóc przy kamieniach nerkowych, które składają się z jonów wapnia.

Niedobór tej witaminy wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Niektóre z nich to:

  • Krwawienia z dziąseł
  • Krwotoki z nosa
  • Łatwe powstawanie siniaków
  • Trudno gojące się rany
  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Odkładanie się jonów wapnia w tkankach miękkich

 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet