Test Vega, nazywany też testem reakcji Schimmela lub w skrócie VRT (od ang. Vegetative Reflex Test), to jedna z najnowszych odmian diagnostyki elektronicznej. Została opracowana w 1978 r w Stanach Zjednoczonych.

Opiera się na zasadach BIOREZONANSU magnetycznego, czyli reakcji organizmu na określone impulsy elektromagnetyczne. Punktem wyjścia badań były dokonania Franza Morella i Ericha Raschego (twórców podstaw metody BIOREZONANSU magnetycznego i terapii MORA) oraz Reinholda Volla. Niemiecki lekarz Helmut Schimmel starał się wykorzystać najlepsze elementy kilku różnych technik diagnostyczno-terapeutycznych i stworzył własną metodę. Helmut Schimmel był uczniem Volla, ale w przeciwieństwie do nauczyciela wykorzystywał jeden lub kilka punktów akupunkturowych do diagnozy. Dzięki takiej prostocie metoda ta przypadła do gustu wielu terapeutom, którzy byli zachwyceni szybkością badania. W teście Vega stosuje się unikalną metodę tak zwanego filtrowania elektrobiologicznego za pomocą markerów (na przykład urządzenie wykorzystujące wzmacniacz sygnałów bioelektrycznych).

Dzięki temu możliwe jest postawienie bardzo dokładnej i szybkiej diagnozy, która pozwala dostrzec złożone relacje zachodzące w organizmie, nie ujawniające się podczas mierzenia punktów akupunkturowych.Diagnostyka z zastosowaniem metod BIOREZONANSOWYCH pozwala wykryć nawet te zaburzenia, które pozostają nieuchwytne dla standardowych, najpopularniejszych sposobów rozpoznawania schorzeń, m.in. badań krwi i moczu.

Testy uwzględniane w tej terapii są przyjazne dla pacjentów, ponieważ nie wiążą się z takimi niedogodnościami, jak np. nakłucie podczas badań analitycznych, opierają się natomiast na lekkich dotknięciach punktu akupunkturowego elektrodą diagnostyczną. Metoda BIOREZONANSOWA, pomimo stosowanego w niej sprzętu elektronicznego, jest uznawana za całkowicie bezpieczną, jednakże nie jest stosowana w ostrych stanach chorobowych – w takim przypadku należy kontaktować się z lekarzem, niemniej w trudnych, chronicznych przypadkach metoda dr Volla może być pomocna dla lekarzy w zdiagnozowaniu ich przyczyn i doborze właściwych rozwiązań terapeutycznych.

Terapeuci wykorzystujący metodę BIOREZONANSU, nie stosują leków i nie stawiają „diagnoz lekarskich” w rozumieniu medycyny akademickiej. Podstawy metody wywodzą się z medycyny chińskiej, detoksykacyjnej wspartej metodami biofizycznymi. Od momentu powstania testu VRT w Towarzystwie Elektroakupunktury nastąpił rozłam dzielący się na zwolenników metody Volla i zwolenników Vega testu.

Obecnie ze względu na różnice w tych metodach, najlepsi specjaliści, którzy mają efekty terapeutyczne posługują się obydwoma metodami ze względu na to, iż żadna z tych metod nie potrafi całkowicie zastąpić drugiej.

Kategorie: Diagnostyka