Fosfor

Niezbędny składnik komórek i organelli komórkowych. Uczestniczy w mineralizacji kości i zębów. Wytwarza, przechowuje i uwalnia energię z procesów metabolicznych (ATP). Uczestniczy w równowadze kwasowo-zasadowej (układ buforu fosforanowego). Jest ważnym składnikiem kwasów nukleinowych, nukleoprotein i błony fosfolipidowej. Odpowiada za mineralizację kości oraz dzięki niemu możliwe jest przekazywanie sygnałów między komórkami organizmu (przez tak zwane wtórne przekaźniki jak cAMP czy IP3).

Dieta bogata w fosfor może utrudniać wchłanianie niezbędnych minerałów i pierwiastków śladowych (u osób nadpobudliwych bardzo ważne jest zapewnienie diety ubogofosforanowej i odpowiednie spożycie magnezu, cynku i witaminy B6). Warto pamiętać o korelacji między wapniem i fosforem. Fosfor w nadmiernych ilościach powoduje blokowanie wchłanialności wapnia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie tych pierwiastków w podobnej ilości. Niestety produkty zawierają bardzo duże ilości fosforu i utrzymanie odpowiedniej diety jest trudne. Najlepiej aby stosunek fosforu do wapnia nie przekraczał 2:1. Ważną kwestią jest również rola witaminy D3. Wspomaga ona wchłanianie wapnia i fosforu z jelita. Wysoki poziom fosforu we krwi tłumi w nerkach konwersję 25-OH-D3 (kalcydiol) w aktywną formę 1,25-(OH)2-D3 (kalcytriol). Zwiększony poziom kalcytriolu powoduje podniesienie poziomu wchłaniania w jelitach wapnia i fosforu. Nadmierne przyjmowanie witaminy D3 może powodować hiperfosfatemię. Automatycznie ta sytuacja powoduje hipokalcemię (obniżenie poziomu wapnia).

Niedobór fosforu: łysienie, niedokrwistość, bóle kości, duszności
 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet