Jod

Jest potrzebny w naszym organizmie do wszelkich procesów w komórkach, oraz jako integralny składnik hormonów tarczycy tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Jod wspomaga mielinizację komórek nerwowych, co sprzyja lepszemu rozwojowi fizycznemu i umysłowemu. Uczestniczy w metabolizowaniu białek i węglowodanów, oraz utrzymuje termoregulację. Dodatkowo jako pierwiastek z grupy 17 układu okresowego, w odpowiednich dawkach może oczyszczać organizm z halogenków – chloru, bromu i fluoru, ale także z rtęci, ołowiu czy aluminium. Jeżeli w naszej diecie i środowisku znajdowało się ich dużo, to na początku nie sam jod będzie powodował złe samopoczucie a właśnie oczyszczanie organizmu z tych toksyn.

UWAGA

Przy jodzie należy wspomnieć o innych związkach, które są niezbędne do tego, aby organizm prawidłowo nim gospodarował. Niedobór selenu, witaminy A i żelaza obniża wykorzystanie jodu i odpowiedź tarczycy na spożyty jod. Dodatkowo izotiocjaniany w warzywach rzepowatych, tiocjaniany w dymie papierosowym, azotany i nadchlorany hamują wychwytywanie jodu przez tarczycę. Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, niedoczynność, wole, Hashimoto, to zbyt dużym uogólnieniem jest stwierdzenie, że wynika to z braku, bądź nadmiaru jodu. W każdej z tych kwestii swoją rolę muszą odegrać inne czynniki czy pierwiastki, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na tarczycę, jej pracę oraz wydzielane hormony. Tak samo jak jod, ważnymi pierwiastkami są selen, magnez czy cynk. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za kontrolę metabolizmu na poziomie komórkowym. Tak samo dużą rolę odgrywają antyoksydanty, jak np witamina C. Warto kompleksowo zadbać o organizm, jeśli ktokolwiek zamierza suplementować jakikolwiek mono-składnik, a w szczególności jod.
 

Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka

Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zródło – internet