Wapń
Bardzo ważny pierwiastek, który wchodzi w skład kości, zębów. Tworzy wraz z fosforem i magnezem strukturę nośną kości. Zarówno beleczki kostne, jak i tkanka kostna zbita są zmineralizowane odpowiednimi solami wymienionych wcześniej pierwiastków, które tworzą bardzo twarde, wydłużone krystaliczne struktury (hydroksyapatyty). Fosforany wapnia wraz z innymi strukturami tworzą 2/3 składu mineralnego kości. Kryształy te są oplecione włóknami kolagenu, który nadaje elastyczność, wytrzymałość na zginanie i nacisk mechaniczny, a także umożliwia zapamiętywanie kształtu. Kolagen stanowi około 35% masy kośćca. Odpowiada również za kurczliwość mięśni, poprzez ich pobudzanie. Skurcz występuje, gdy uwolniony wapń zwiąże się z tropiną. Wspomaga przenoszenie impulsów nerwowych (wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników z pęcherzyka synaptycznego). Istotne jest stężenie wapnia we krwi, które jest ściśle regulowane i nie odzwierciedla prawdziwego stanu wapnia (< 1 % wapnia w organizmie jest w surowicy).
Niedobór wapnia: skurcze i osłabienie mięśni, drętwienie palców, sucha zrogowaciała skóra, nieregularny rytm serca, bezsenność.
Materiały udostępniono dzieki uprzejmiości i pracy Damiana Grzeszczaka
Treści z serwisu vollmedica .eu mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w stronie Vollmedica należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Zródło – internet